Herní konzole
Značky
Stav
Historie herních konzolí sahá až do roku 1972, kdy vyšlo první domácí herní zařízení Magnavox Odyssey. Netrvalo dlouho a Odyssey inspirovalo jinou americkou firmu k vytvoření daleko populárnější konzole. Legendární Atari uvedlo do prodeje Atari 2600, které ovládlo svět arkádových videoher a stalo se tak startovní čárou pro svět herních konzolí.
#showmore#
Americkou společnost ovšem brzy vystřídaly japonské. Především Nintendo a jejich Nintendo Entertainment System (NES) vzbudilo obrovskou videoherní mánii, která pokračovala i s konzolí Super Nintendo Entertainment System (SNES). Barevná a pokročilejší grafika spolu se zástupem kvalitních titulů v čele s Mariem, dělaly z konzolí od Nintenda přání každého hráče.
Vedle Nintenda byla dalším velkým výrobcem Sega a v otevřeném rivalství “konzolových válek” se obě společnosti snažily dodat na trh nejlepší možné herní zařízení. Sega proti Nintendu postavila svůj úspěšný Sega Megadrive, v Evropě pod názvem Sega Genesi, a do boje s Mariem vyslala ježka Sonica.
Ale ani Sega nedokázala konkurovat Nintendu a jejich přechod od výrobce konzolí k softwarové společnosti dal prostor zazářit jiné, další japonské firmě. V roce 1994 vydala Sony svůj první PlayStation. 2D grafiku vystřídal trojrozměrný prostor, cartridge zase CD-ROM a spolu se záplavou exkluzivních titulů, jako je například Gran Turismo, Crash Bandicoot a Metal Gear, dokázal PlayStation překonat i Nintendo. Není proto divu, že Sony na svůj úspěch navázala i s PlayStationem 2 v roce 2000, nejprodávanější konzolí v historii. V roce 2001 ovšem do konzolového trhu vstupuje Microsoft s výkonnou konzolí Xbox a slaví první úspěchy díky titulům Halo, Fable a Forza Motorsport.
V příštích letech se konzole dočkaly výrazného vylepšení. Tím největším byla možnost ovládat videohry pohybem těla. Poprvé s tím přišlo Nintendo u konzole Wii v roce 2006 a brzy pokračovali i další konzoloví giganti. Microsoft přidal ke svému Xboxu 360 kameru Kinect a Sony zase k PlayStationu 3 speciální ovladače PlayStation Move.
V 8. generaci konzolí dominuje PlayStation 4, a to díky své velké knihovně kvalitních titulů. Naproti tomu Xbox One příliš velký úspěch neslavil a Microsoft musel svou reputaci napravit až postupnými revizemi, jako je Xbox One X. Koneckonců, podobně na tom bylo také Nintendo a jejich Wii U z roku 2012. To sice přineslo inovativní hybridní systém domácí a handheldové konzole, využitelný byl ovšem až o pět let později s konzolí Nintendo Switch.
Kromě Nintendo Switch jsou součástí 9. generace také Xbox Series X/S a PlayStation 5. Ty nabízejí nejmodernější herní zážitek díky pokročilé grafice, rychlejším snímkům i načítacím obrazovkám. Není pochyb o tom, že nastávající generace nabídne další vylepšení, a třeba takový PlayStation 6 bude svým výkonem přesahovat současné videoherní zážitky. A pokud tě přece jenom zajímá podrobnější vývoj herních konzolí, tak navštiv náš článek!